Odliczenie VAT od paliwa dla samochodów o przeznaczeniu mieszanym – od 1 lipca 2015 r.

Odliczenie VAT od paliwa dla samochodów o przeznaczeniu mieszanym – od 1 lipca 2015 r.

W wyniku zmian w ustawie o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r. w przypadku nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, przeznaczonych do napędu pojazdów samochodowych (w tym również samochodów osobowych) wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej odliczenie przysługuje na zasadach ogólnych, tj. w stosunku do nich przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT (100%), przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 86a ustawy o VAT.

Jeżeli nie spełnimy warunków wskazanych w art. 86a ustawy o VAT, tzn. że przyjmujemy, że będziemy użytkować samochód osobowy w firmie w sposób mieszany, zachowujemy prawo do odliczenia VAT w wysokości 50% od zakupu oraz wydatków eksploatacyjnych. Natomiast od wydatków na paliwo odliczenie VAT nie przysługuje. Nie dotyczy to pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, w których:

1) liczba miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 1 jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
2) liczba miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 2 jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
3) liczba miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg;

Sytuacja zmieni się 1 lipca 2015 roku. Od tego dnia oprócz możliwości odliczenia VAT w wysokości 50% od zakupu oraz wydatków eksploatacyjnych, będziemy mieli prawo do odliczenia 50% VAT-u zawartego w fakturach dokumentujących zakup paliwa do samochodów osobowych używanych w firmie wykorzystywanych w sposób mieszany. Pozostanie naturalnie również możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów osobowych użytkowanych wyłącznie na cele firmowe, przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 86a ustawy o VAT.

Zapraszam do kontaktu

Mateusz Lewicki

Profit Biuro Rachunkowe

 

Submit a Comment

Na tej stronie używamy plików cookie, by móc świadczyć Ci usługi. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Nasz regulamin
Rozumiem
x